TerezínDne 17. září se odvážní jedinci z tříd 7. R, 8. P a 4. V zúčastnili exkurze do Terezína, bývalé vojenské pevnosti, ale také bývalého židovského ghetta zřízeného během 2. světové války nacistickými okupanty.

Naše výprava započala v brzkých ranních hodinách odjezdem objednaného autobusu z konečné stanice metra C, Háje. Po necelé hodině a půl jsme dorazili do města. Město nás přivítalo nejen mohutnými opevňujícími valy z 18. století, ale také pravidelnými ulicemi a většinou udržovanými malebnými domy a parky. Po výstupu z autobusu jsme zavítali do jednoho z muzeí, jichž je v maličkém Terezíně požehnaně. Vystoupali jsme do podkroví a zaposlouchali se do vcelku poutavého úvodu o historii města. Po přednášce jsme pokračovali již s průvodcem do Muzea ghetta, kde jsme se spolu s dalšími výpravami dělili o expozice dobového šatstva, dokumentů nebo výpovědi očitých svědků pomocí přehrávaných rozhovorů.

Pokračovali jsme na hlavní náměstí, kde započala samotná komentovaná prohlídka města a bývalého ghetta. Navštívili jsme repliky útrob, kde se během války tísnily mnohdy stovky lidí „proviněných“ svým původem, vstoupili jsme do bývalé márnice a krematoria s přilehlým hřbitovem. Ačkoliv výklad jednoho z průvodců příliš záživný nebyl, každý odcházel minimálně s rozporuplnými pocity, vyvolanými tragikou tohoto místa.

 Naše výprava pokračovala do nedaleké Malé pevnosti, kde nám sympatický průvodce vykládal velice syrově, barvitě a upřímně. Podívali jsme se na tehdejší vězeňské cely nebo třeba samotky, kdy byl mimo jiné vězněn i strůjce atentátu na Františka Ferdinanda d’Este, Gavrilo Principe.
Na závěr mohu myslím říci, že se nám exkurze líbila, a doporučili bychom každému místo navštívit.

Štěpán Pichl, 4. V

FOTOGRAFIE:

https://photos.app.goo.gl/c3XTUMLkzV3uEpfB8

 Terezín